Ingrediencie:

  • 750 g špaldová hladká múka
  • 400 – 450 ml voda
  • 1,5 balíka sušené droždie (10,5g)
  • 1 PL ocot
  • 3 PL olivový olej
  • 1 PL zarovnaná soľ
  • 2 ČL cukor
  • 1 PL kmín celý
  • 3 PL slnečnicové semienka
  • 2 PL ľanové semienka

Postup:

Tento chlieb je pre mňa darom. Je úžasne jemný a to už či je zhotovený zo špaldovej múky, alebo obyčajnej hladkej.
Je síce trošku prácnejší (preto obvykle robím dva-tri naraz), no výsledok určite stojí za to.

Do misy vysypeme múku a do jej stredu vyhĺbime dieru. Vsypeme do nej droždie a zalejeme teplou vodou (asi 150 ml), v ktorej sme rozmiešali 2 ČL cukru. Necháme postáť 10 minút, aby sa aktivovalo droždie.

Potom už len pridáme ostatné suroviny a dolejeme 300 ml vody. Vložíme do robota (poprípade vymiesime ručne) a necháme ho pracovať aspoň 10 minút. V prípade potreby dolejeme vodu. Vypneme robot a v rukách ho ešte jemne premiesime a vytvarujeme do guľovitého tvaru. Misu prekryjeme potravinárskou fóliou a necháme cesto na teplom mieste odpočívať 1 hodinu.
Po vykysnutí cesto preklopíme na pomúčenú dosku, rozdelíme ho na 2 alebo 3 časti, záleží či chcete menšie alebo väčšie chlebíky.
Cesto nehnetieme. Ručne ho rozťaháme na obdĺžnik a preložíme ako list, ktorý skladáme do obálky. Znovu ho roztiahneme na obdĺžnik a znovu preložíme ako list do obálky. Tento postup opakujeme so všetkými cestami/cestom. Hotové balíčky prikryjeme utierkou a necháme odpočívať 20 minút.
Po 20 minútach prekladanie opakujeme a znovu necháme odpočívať na ďalších 20 minút a tento postup zopakujeme ešte raz.
Formu/formy na chlieb vystelieme papierom na pečenie, ktorý sme potreli olejom, vložíme do nej cesto, prikryjeme navlhčenou utierkou a necháme odpočívať ešte pol hodinku.
Potrieme vodou, v ktorej sme rozmiešali trochu soli, posypeme semienkami a pečieme vo vyhriatej rúre na 200 stupňov 25 minút. Potom stiahneme teplotu na 180 stupňov a dopekáme ešte 30 minút.
Upečený chlieb potrieme slanou vodou a necháme odpočívať na mriežke až do úplneho vychladnutia.
Bude ťažké odolať, predsa len kto by nemal rád teplý chlieb s maslom, ale po narezaní ešte teplého chlebíka by sa, ako to moja mama hovorí, zľakol a nebol by taký nadýchaný.

Dobrú chuť!

Keď robím tento chlieb, zvyčajne urobím zo 2-3 a zamrazím do mraziaku. Po rozmrazení je rovnako jemný ako čerstvý.

Používam formu na chlieb podobnú forme na biskupský chlebík, ibaže s rovným dnom. Chlebík v tejto forme je potom pekný aj do výšky. Do rúry sa mi zmestia 2 ks + jedna okrúhla forma o priemere 26 cm s vyššími okrajmi.

Z tohto množstva robím obvykle 2 ks chlebu, preto ak chcete upiecť len 1 ks, urobte ho z polovičnej dávky.